ClickCease דלג לתוכן המרכזי
טל' המרפאה: 03-5513649
מקרה חירום? 054-3123419
בר אילן 85, בת ים (פינת בלפור 163)
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

בעיות עור בכלבים וחתולים

בעיות עור בכלבים וחתולים

לחיית המחמד שלכם יש בעית עור?
אתם לא לבד!

בעיות עור בכלב

סטטיסטית, אחד מתוך ארבעה כלבים\חתולים המגיעים עם בעיה לוטרינר מופיעים עם תלונה על תסמינים עוריים. הסיבה לכך היא ברורה, שכן העור הינו האיבר הגדול ביותר בגוף, ובנוסף הוא איבר חיצוני אשר ניתן לזהות בעיות בו אפילו בלי להיות מומחה למחלות עור. התסמינים העוריים נעים בין שינויי צבע, גרד, נפיחויות ובליטות ועד הופעת קרחות בפרווה, אודם\כיבים\קשקשים וריחות רעים בעור.

קיימים גורמים שונים למחלות עור וניתן לסווג אותם על פי גיל החיה, מין החיה והסטטוס הרבייתי שלה (ייחום\עיקור וכדומה). הגורמים רבים ובינהם טפילים עוריים, אלרגיות, מחלות אוטואימוניות, מחלות גנטיות, בעיות הורמונליות, זיהומים עוריים בחיידקים או פטריות ועוד.

כיצד ניתן לשפר את בריאות העור והפרווה?

הגורמים העיקריים בהם בעלים יכולים לשלוט בכדי לשפר את איכות העור והפרווה של חיית מחמד הם הדברה, שימוש בתכשירי רחצה מתאימים והזנה במזונות איכותיים או תוספי מזון ייעודיים.

הדברה:

מחלת העור הנפוצה ביותר בכלבים וחתולים היא אלרגיה לפרעושים, יש משערים כי זוהי המחלה הנפוצה ביותר בחיות מחמד באופן כללי. במרפאה וטרינרית פט-קייר בת-ים תמצאו מגוון רחב של טיפולים נגד פרעושים. בין הטיפולים:

  • ספריי (Frontline plus)
  • אמפולות (Advocate, Advantix, Revolution, Soltiff, Frontline)
  • קולר סרסטו (Seresto) – אשר מהווה את מוצר הדגל לטיפול וטרינרי בפרעושים.
  • סרסטו - להשיג אצל ד"ר גיל קרן

אנו ממליצים להתייעץ עם אחד מרופאי המרפאה לגבי טיפול לפרעושים\קרציות ותדירות השימוש בהם, אך באופן כללי הטיפול בספריי ואמפולות מומלץ אחת לחודש. יש לדאוג לא לעשות לחיית המחמד מקלחת שלושה ימים לפני הטיפול ומספר שבועות לאחר הטיפול.

קולר סרסטו הינו מוצר חדש ומהפכני אשר מגן על כלבים וחתולים למשך חצי שנה ויותר מפני פרעושים, קרציות וכינים. הוא עמיד במים, חסר ריח, אינו רעיל ונותן תוצאות מעולות.

תספורת כלב בת-ים

רחצה וטיפוח:

תדירות רחיצת כלבים וחתולים המומלצת אינה גבוהה, אם כי עבור כל כלב התדירות משתנה. חתולים לרוב לא אוהבים להתרחץ והם שומרים על היגיינת עורם לבד על ידי ליקוק וניקוי יסודי עצמאי. כלבים בריאים מומלץ לרחוץ בתדירות שלא עולה על אחת לחודש. חשוב מאוד לא לרחוץ כלבים בשמפו של אנשים, היות ועורם של הכלבים הוא פחות חומצי (ה-pH שלו גבוה מהעור של האדם) ולכן שימוש בשמפו של אנשים עלול לפרק את שכבות השומן המגנות על עור הכלבים. בכל מקרה יש לשטוף לחלוטין כל שמפו מעור הכלב או החתול בסיום האמבטיה.

שימוש בקונדישינר מומלץ עבור כלבים אשר עוברים הברשות מרובות או שסובלים מיובש בפרווה.

במידה וחיית המחמד שלכם סובלת מבעית עור, יומלץ לכם על שמפו רפואי ותדירות הרחצות המומלצת תהיה גבוהה יותר.

בקשו טיפים לרחיצת חיית המחמד שלכם במרפאה ובמספרת פט-קייר.

תזונת הכלב - בעיות עור

בריאות העור מושפעת מתזונה באופן מהותי והקשר מורכב במיוחד. חסרים תזונתיים מסויימים יכולים להביא לפגיעה בעור ולעיתים קרובות החלפה או תוספת תזונתית יכולה להביא לשיפור במראה העור. עם זאת, לרוב שינויים תזונתיים יכולים לשפר את מראה העור אפילו אם לא קיים חוסר תזונתי כזה או אחר. הרכיבים התזונתיים אשר להם ההשפעה הגבוהה ביותר על מראה העור הם חלבונים וחומצות שומן.

כיום ניכר כי רמות החלבון הקיימות במזונות המסחריים מספיקים לבניית עור בריא, ולא קיימים די מחקרים התומכים בתוספות חלבון במטרה לשפר את מראה העור.

עם זאת ידוע כיום כי שימוש בחומצות שומן ביחס נכון מביא להפחתה בגרד, נותן אפקט אנטי-דלקתי משמעותי ומוסיף ברק לפרווה. היוועצו עם רופאי פט קייר לגבי תוספי תזונה מתאימים לשיפור מראה הפרווה.

חיות הסובלות מאלרגיה, לעתים קרובות דורשות שינויים תזונתיים. הדבר נפוץ בכלבים הסובלים מאלרגיה למזון, שהיא אחת מהאלרגיות הנפוצות ביותר בכלבים וחתולים. בחיות אלו החלפת תזונה מהווה את הבסיס לטיפול ויש להקפיד באופן אגרסיבי על מניעת מזונות שעלולים להכיל אלרגנים.

פרוגנוזה:

אף על פי שקיימות בעיות עור שנפתרות בקלות, אם חיית המחמד שלכם סובלת מבעיות עור – לעתים רבות מדובר במחלה כרונית שהטיפול בה דורש התערבות רפואית והרבה סבלנות ועבודה מתמדת עם חיית המחמד למשך כל חייה, בכדי להגיע לתוצאות אופטימליות של מראה העור והפרווה. במקרים רבים יש להמשיך בטיפולים גם כאשר נראה שהבעיה חלפה, בכדי להמנע מהישנות של התסמינים העוריים.

בניית האתר: המסלול הירוק